Автосервиз Поморие

Автосервиз в Поморие. Пътна помощ.Тел +359 899 128 786

Ремонт на двигатели

смяна на ангренажни ремъци, ролки, водни помпи, гарнитури, цялостен ремонтна...

още

Ремонт на ходова част

смяна на амортисьопи, носачи, шарнири, кормилни накрайници, маншони, карета,...

още

Смяна на масла

смяна на маслен филтър и масло на двигател, масло на трансмисия

още

Ремонт на климатици и климатроници

Безспорно научния прогрес е допринесъл не само за развитието на технологиите, но и за удобството и комфорта на възползващите се от тях. Не много назад във времето наличието на климатик в колата беше възприемано като показател за висша форма на комфорт. В наше време той е просто част от най-необходимите, т.нар. екстри и със сигурност е едно от първите неща, от които всеки бъдещ собственик на автомобил се интересува преди покупката.
Най-общо климатици се разделят на два вида – ръчни и автоматични – и основната разлика между двата е начина им на управление. При климатика с ръчно управление, желаните параметри(температурата и силата на въздушната струя) се въвеждат от ползвателя ръчно чрез контролния панел. Неприятното в случая е, че настройката не се прави само веднъж, а е необходимо да се променя переодично (за да не стане прекалено студено или прекалено горещо). В другия случай, при автоматичния климатик, по-познат като климатроник, единственото, което се налага да направи ползвателя е да въведе желаната температура и всичко останало се коригира автоматично.
Устройството на климатика включва няколко компонента, които трябва да се наблюдават переодично, за да не се стига до проблеми във функционирането му. В началото на климатичната система стои компресорът, който се задвижва от двигателя и е един от най-важните елементи, защото се грижи за нагряването на фреона, който именно там се сгъстява във пара под високо налягане. Заедно с фреона в компресора задължително трябва да има и масло, което да се грижи за смазката и е от особено значение, за да не блокира компресора. Видът на маслото е свързан с вида на фреона. Следващата част от климатика е кондензаторът. Той се намира пред радиатора и през него минава целия въздушен поток, докато автомобила е в движение. На трето място е филтърът, който пречиства и отстранява влагата от фреона и по този начин предпазва системата от замръзване или корозия. Последните две части на системата са редуцирвентилът (контролиращ количеството фреон насочено към изпарителя) и изпарителят.
Ако автомобилът ви прегрява или се повиши разхода на гориво през летните месеци, твърде вероятно е проблема да се крие в кондензатора. Той е изложен на голямо замърсяване и е задължително да се почиства редовно, за да не се стигне до по-сериозни повреди. Друг често срещан проблем е изтичането на фреон, както и излишъка на масло и наличието на влага в системата. Пряко последствие от последното е и изключително неприятната миризма, която понякога се усеща, когато климатикът не е работил дълго време. Затова е хубаво да го включвате по малко дори и в месеците, когато не се използва.